خواب مناسب کلید یادگیری کودکان

خـواب کـافی، رژیـــم غذایی سـالم و ورزش سـه عامــل مهـــم در تندرستی افراد هستند که با نادیده گرفتن هر کدام، فرد در معرض بیماری هـــای مختلف جسمی، روحی و روانی قـرار خواهـد گرفــت.

 

خواب علاوه بر تاثیر مستقیم بر تندرستی افراد، نقش مهمی در افزایش یادگیری دارد. تا جایی که مطالب، بدون خواب کافی ،به طور موثر درحافظه دراز مدت تثبیت نمی شوند؛ لذا به دانش آموزان توصیه می شود خواب و تغذیه کافی و مناسب داشته باشند. خواب های پراکنده در طول روز نمی تواند جایگزین خواب شبانه باشد و پس از ۴ ساعت فعالیت مستمر مغزی، به اندازه ۱۰ تا ۱۵ دقیقه جهت استراحت مغز نیاز است.

محققــان با بررسی ژنتیــکی ۲۶ داوطلــب که کمـــبود خواب داشــتند دریافــتند خواب کافی تاثــیر زیادی روی کارکرد بیش از ۷۰۰ ژن در بدن دارد. افرادی که در طول شب نمی خوابند بیش از دیگران دچار خستگی، بی حوصلگی، ضعف، بی حالی، سردرد و استرس می شوند.

بر اساس نتایج پژوهش ها، کاهش خواب شبانه اشتباه بزرگی است که افراد به بهانه مشـغله کـاری دچــار آن می شوند. ادامه این روند به مرور زمان، قدرت حافظه را کاهش داده و روی عملکرد مغز تاثیر منفی می گذارد.

تحقیقات نشان می دهند كه اكثر انسان ها از زمان بلوغ نیاز به خواب طولانی تری دارند كه تا سن ۳۰ سالگی ادامه داشته، و بستگی به میزان ترشح هورمون های فرد دارد. به همین دلیل است كه نوجوانان سخت تر از سایر افراد از خواب بیدار می شوند. با بررسی و مقایسه نمرات مدرك دیپلم دبیرستان دانشجویان مورد تحقیق به این نتیجه رسیدند كه دانش آموزانی كه بطور طبیعی زودتر بیدار می شدند نمرات بهتری داشتند. محققین معتقدند که این به معنی با هوش تر بودن و منظم تر بودن آنها نیست، بلكه از نظر بیولوژی فقط به معنی آن است كه این نوجوانان به طور طبیعی این شانس را دارند كه زودتر بیدار و هوشیار می شوند در حالیكه همسالان آنها هنوز كاملا بیدار و فعال نیستند. به این نکته نیز توجه کنید که اگر دانش آموزی به زور از خواب بیدار شود قطعا در ساعات اولیه روز یادگیری خوبی نخواهد داشت، و در نتیجه نمرات خوبی نیز نخواهد گرفت.

دانشمندان معتقدند که تعیین برنامه مشخص خواب شبانه برای کودکان و نوجوانان، کیفیت و میزان خواب آنها را بهبود بخشیده و در تضمین سلامتی و یادگیریشان موثر است. خواب تاثیر زیادی بر خلق و خوی دانش آموزان می‌گذارد و نداشتن خواب کافی علی الخصوص روی تمرکز و یادگیری آنها تاثیر خواهد گذاشت.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *