ریفلاکس اسید معده نوزادان

در این مطلب به روشهای کنترل ریفلاکس و کاهش علایم ناشی از آن بدون استفاده از دارو و در موارد خفیف ریفلاکس می پردازیم. مواردی که لازم است در تمام نوزادان و شیرخواران مبتلا به ریفلاکس معده جهت کاهش علایم درد و بی قراری و به حداقل رساندن عوارض ناشی از برگشت محتویات اسیدی معده به مری و حلق مورد توجه قرار گیرد.

 

  • از آنجایی که محرک اصلی در ایجاد ریفلاکس در تمام سنین، پرخوری و مصرف بیش از غذاست، کنترل میزان شیر خورانده شده به نوزاد اهمیت خاصی دارد؛ در واقع لازم است شیردهی به نوزادان با حجم کم و دفعات زیاد انجام شود.
  • اصلاح وضعیت و محل خواب نوزاد بسیار‌مهم بوده و برای جلوگیری از برگشت محتویات اسیدی معده به دهان و ریه ضروری می باشد.برای حل این مشکل بایستی نوزاد بر روی سطحی سفت و شیب دار، به صورتی که سر نوزاد بالاتر از سینه و شکم قرار گیرد خوابانده شود. برای این منظور نیز استفاده از تشک های طبی با شیب ملایم توصیه می گردد.
  • استفاده مکرر و به اندازه از ویتامین ها به خصوص ویتامین های A و D و نور مستقیم خورشید جهت جلوگیری از بروز نرمی حنجره و شروع استفاده از قطره آهن از ابتدای ماه پنجم بانظر پزشک، در این نوزادان باید مد نظر باشد.
  • پرهیز از مصرف لبنیات گاوی و حتی گوشت گاو و محرک های ریفلاکس مانند گوجه فرنگی، شکلات، قهوه، ادویه جات تند و استعمال دخانیات توسط مادر در کاهش درد نوزاد موثر است.
  • خواباندن نوزاد بروی شکم در سطوح سفت وقتی که مــادر کنار نوزاد می باشــد و یا خواباندن به پهــلوی چپ می تواند در آرامش و کاهش درد در نوزاد موثر باشد.
  • نوزادان مبتلا به ریفلاکس تحمل محیط گرم و پوشانده شدن زیاد را ندارند و در معرض گرما به شدت بی قراری می کنند. لذا رعایت دمای مناسب اتاق، ‌اجتناب از قنداق کردن و‌ استفاده از لباس های مناسب و خنک و عدم استفاده از پتو در کاهش بی‌قراری آنها موثر می باشد.
  • از آنجا که این نوزادان در معرض صدمات حنجره و نای ناشی از ورود محتویات اسیدی معده به دهان هستند لذا رعایت بهداشت دهان و تمیز نگهداشتن دهان نوزاد و وسایل تغذیه همچون سرشیشه، پستانک و قاشق های غذا دهی از اهمیت خاصی برخوردار است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *