ریفلاکس معده نوزادان

رفلاکس به این معنی می باشد که هر مواد غذایی که در داخل معده می باشد به داخل مری بازگردد. از مهم ترین علائم این بیماری در نوزادان می توان به سکسه های طولانی توام با حس بد و ناراحتی بعد از شیر خوردن یا در حین شیر خوردن و در بعضی اوقات استفراغ شیر اشاره کرد. در این حالت نوزاد بسیار بی قرار می شود و بی تابی می کند و شروع به گریه شدید می کند این علائم را به سختی می توان کنترل کرد . از دیگر نشانه های این بیماری گرسنگی بیش از حد به صورت متوالی ، نوزاد شروع به مکیدن شست دست خود می کند ، و بی خوابی شبانه و احتمال اینکه نوزاد از خواب به همراه جیغ از خواب بپرد .
نشانه های رفلاکس معده در نوزادان
اگر به موقع متوجه رفلاکس معده در نوزادان نشویم و کنترل نکنیم علائم دیگری مانند گرفتگی بینی ، خس خس سینه ، سرفه های متوالی ، حس لرزیدن در کتف ها و پشت قفسه سینه در هنگام شیر خوردن بروز می دهد . اگر به صورت نوزاد با دقت در هنگام خواب نگاه کنیم متوجه می شویم که شیر خورده شده بالا آمده و مجددا بلیعده می شود و این باعث تغییر ظاهر و چهره نوزاد می شود که باعث می شود نوزاد اخم و یا صورت خود را به صورت ناله کند.
این نشانه ها با بی تابی های کولیک در نوزادان بسیار متفاوت می باشد . کولیک باعث می شود صورت نوزاد قرمز بشود و پاهای خود را به داخل شکم جمع کند . این علائم را میتوان با متغیر کردن موقعیت خواب نوزاد و مالیدن شکم آن ، و یا گرم کردن شکم و یا با داروهای ضد کولیک کنترل کرد . ولی علائمی که از رفلاکس معده در نوزاد نشات می گیرد را نمی توان به راحتی کنترل کرد .

مشخص کنید که فرزندتان رفلاکس دارد یا نه، برخی از نشانه های رفلاکس معده عبارتند از:
– تحریک پذیری و درد، بعضی مواقع کودک ناگهان در هنگام خواب جیغ می کشد. مداوم یا ناگهانی گریه می کند یا علائمی مثل درد دارد. ممکن است نتوانید کودک را در این حال آرام کنید، مخصوصا وقتی که به یک طرف لم داده اند.
– سرفه های شبانه و نیز در موارد شدید رفلاکس معده، در صورتی که محتویات معده وارد مسیر تنفسی شوند می تواند باعث آپنه و مشکلات تنفسی، مانند آسم، برونشیت و ذات الریه شود.
– احساس بوی اسید یا ترشیدگی در پوشک بچه که با مدفوع شل همراه است. حرکات روده می تواند بسیار زیاد باشد و یا بچه ها یبوست می گیرند.
– عادات بد خوابیدن، که معمولا با به شکل طاق در آوردن گردنشان در طول یا بعد از غذاخوردن شروع می شود.
– بچه ها در بدنشان گاز زیادی دارند وبرایشان سخت است که بعد از خوردن غذا آروغ بزنند.
– ترش کردن بیش از حد شیر (پنیر کردن شیر) و استفراغ
– نپذیرفتن غذا و یا خوردن بیش از حد برای آرامش
– آروغ یا سکسکه متوالی
– آبریزش کم یا شدید بینی
– مشکلات بلعیدن و عق زدن
– عفونت مکرر گوش و احتقان سینوس
– بوی بد دهان/ بوی اسیدی

شرکت وگال نوعی تشک آنتی ریفلاکس مخصوص نوزادان تولید کرده است که این مشکل رایج در نوزادان ب حداقل برسد.
با خرید تشک های آنتی ریفلاکس وگال سلامتی نوزادان خود را تضمین کنید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *