مرگ ناگهانی نوزاد

سیدز یا سندروم مرگ ناگهانی نوزاد از شایع ترین علل مرگ نوزادان در سه ماهه اول تولد است. اما متخصصین تاکنون به‌طور دقیق علت این عارضه را کشف نکرده اند؛ ولی طبق آمار، کودکانی که زودتر از موعد طبیعی به دنیا آمده‌ و یا هنگام تولد دارای وزن پایین‌تر از معمول بوده اند بیشتر به آن مبتلا شده اند.

از عوامـــل بروز این ســندرم می تــوان به مــصرف دخانیات توسط مادر باردار، قرار گرفتن در معرض دود سیگار، خوابیدن نوزاد روی شکم و خوابیدن در بستر  نامناسب و بیش از حد نرم اشاره کرد. در حال حاضر محققین در حال مطالعه روی امکان بروز سیدز بر اثر  مشکلاتی که ممکن است مغز نوزاد در کنترل تنفس یا حرارت در ماههای نخست تولد ایجاد کند، هستند.

سیدز هیچ‌گونه علائم هشدار دهنده ندارد. کودکانی که دچارش شده‌اند، در حالت کاملا طبیعی بوده اند و هیچ‌گونه علائمی اعم از دست و پا زدن نداشتند و به همان وضعیتی که در تختخواب بودند، خوابیده بودند.

چه باید کرد؟

تاکنون هیچ راهی که قطعا از بروز این سندرم جلوگیری کند معرفی نشده است؛ اما با انجام یک سری از اعمال پیشگیرانه می توان در جهت محافظت و اعلام خطر از بروز این سندرم گام برداشت که از این جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم مصرف دخانیات به خصوص در زمان بارداری و ماههای اول تولد، توسط مادر و اطرافیان.
  • خواباندن نوزاد در اتاق والدین در ماههای اول تولد.
  • نخواباندن نوزاد روی شکم یا به پهلو و جلوگیری از چرخش نوزاد به طرفین.
  • اطمینان از این که وسایلی مانند پتو یا لحاف به شکلی قرار ندارند که روی صورت نوزاد بیفتند.
  • کنترل دمای اتاق نوزاد و استفاده از دستگاه سنجش و هشدار تنفس نوزاد.
  • اســتفاده از تشــک های شـیبدار ویژه نوزاد با نرمی استاندارد در سطح تشک، که همزمان از بروز سندرم سیدز و ریفلاکس معده نوزاد پیشگیری می کنند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *