مصاحبه با دکتر وکیلی با موضوع اهمیت بستر خواب

دکتر سید هادی وکیلی، دکترای حرفه ای فیزیوتراپی و رئیس مرکز فیزیوتراپی ابوریحان

ستون فقرات به عنوان یکی از حساس‌ترین اعضای بدن دارای سه قوس گردنی، پشتی و کمری است. حفظ این سه قوس در هنگام خواب به دلیل عدم اختیار فرد، امری مهم است که وابسته به بستر خواب مناسب می‌باشد. توصیه مهم ما به بیماران و حتی افراد سالم این است که به بستر خوابتان اهمیت دهید!

اهمیت بستر خواب؟

ویژگی مهم بستر خواب مناسب این است که با حفظ سه قوس مهم، ستون فقرات را به حالت طبیعی خود نگاه دارد. بستر خواب نامناسب با خارج کردن بدن از حالت عادی، باعث می‌شود بدن در جهت حفظ این حالت به تلاش پرداخته و درواقع استراحت نکند.

اگر بعد از بیدار شدن از خواب شبانه دچار حالت خستگی و کوفتگی هستید، ناشی از بستر خواب نامناسب است که اجازه استراحت را به بدن نداده است.

اهمیت بستر خواب در دوران کودکی؟

لازم است خانواده‌ها بستر خواب کودکان را با دقت بیشتری فراهم نمایند؛ زیرا قوس‌های ستون فقرات در سنین ۲ الی ۶ سال بسیار حساس بوده و در حال شکل‌گیری هستند. بستر نامناسب می‌تواند منجر به وارد آمدن صدمات جبران ناپذیری به کودک در سنین بالاتر، از جمله انحراف ستون فقرات گردد.

 

ویژگی های بستر خواب مناسب؟

بستری مناسب است که ارگونومی بدن را در خواب حفظ کرده و در واقع بتواند سه قوس ستون فقرات را حفظ و حمایت نماید. به طور ویژه می توان گفت تشکی مناسب است که با لمس دستمان احساس سفت بودن کنیم و با خوابیدن روی آن، تشک حالت طبیعی بدن ما را به خود بگیرد؛ که این ویژگی را در تشک‌های طبی مشاهده می‌کنیم. اشتباه رایجی که مشاهده می‌کنیم توصیه به خوابیدن بر روی زمین سفت و فرش است که این حالات برای قوس‌های بدن ما اصلا مناسب نیست. در حالت خوابیده قوس پشت کمر در فضا نگه داشته می‌شود و در نتیجه به بدن فشار می‌آورد، و بدتر از آن خوابیدن به پهلو در چنین بسترهای  سختیست که علاوه بر فشار به کمر، به ران‌ها و شانه‌ها نیز فشار می‌آورد.

بالش مناسب نیز بالشیست که همزمان از سر و گردن حمایت کرده و وزن سر را نیز تحمل کند. توجه کنید که بسیاری از بیماری‌های گردنی و آرتروز ناشی از استفاده از بالش‌های نامناسب و مرتفع است.
شرکت وگال یکی از برندهای داخلی است که به تولید تشک های استاندارد و بالش های طبی پرداخته است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *