کم خوابی و خطر سرماخوردگی

پزشکان آمریکایی معتقدند افرادی که در طول شب ۶ ساعت یا کمـتر می‌خوابند بیشتر مستعد ابتلا به سـرماخـوردگی هستند.

 

یافته‌های به دست آمده در یک مطالعه توسط دانشمندان آمریکایی، بر اهمیت خواب برای حفظ سلامتی تاکید دارد. «آریک پراتر»، نویسنده ارشد این مطالعه از دانشگاه کالیفرنیا گفت: نداشتن میزان خواب کافی پیامدی فراتر از حساس کردن و تحریک‌پذیری فرد داشته و می‌تواند بر سلامت جسمی او نیز تاثیر داشته باشد.

در این مطالعه ۱۶۴ فرد بزرگسال در مدت دو ماه تحت کنترل و مراقبت قرار داشتند و از آنان خواسته شد تا به پرسش‌هایی در مورد فاکتورهای تاثیرگذار بر بدن همچون استرس، عصبانیت، استعمال سیگار و مصرف مواد الکلی پاسخ دهند. همچنین الگوهای خواب این افراد را برای مدت هفت روز با کمک حسگر ساعت‌مانند مورد بررسی قرار دادند. این حسگرها مدت زمان و کیفیت خواب فرد را در طول شب اندازه‌گیری می‌کنند. سپس ویروس سرماخوردگی از طریق قطره‌های بینی وارد بدن شرکت‌کنندگان این مطالعه شد و نمونه مخاط آنان به صورت روزانه مورد آزمایش قرار گرفت.

در پایان متخصصان دریافتند افرادی که در طول شب کمتر از شش ساعت می‌خوابند در مقایسه با افرادی که بیش از هفت ساعت می‌خوابند ۲/۴ برابر بیشتر احتمال دارد دچار سرماخوردگی شوند.

پزشکان سال‌هاست که بر اهمیت خواب کافی برای حفظ سلامت افراد تاکید دارند. پزشکان معتقدند نداشتن خواب کافی با خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن و حتی مرگ زودهنگام مرتبط است. همچنین نتایج بررسی‌های پیشین حاکی از این بود که بدن افرادی که مدت زمان کمتری می‌خوابند پس از دریافت واکسن، در برابر بیماری مقاومت کمتری از خود نشان می‌دهند. نتایج مطالعات اخیر تاییدی بر تمام یافته‌های قبلی است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *